Sepetim ( 0 )

HAKKIMIZDA

     Fabrikamız 1954 yılında dedemiz Hacı Sadık KANDEMİR tarafından kurulmuştur.Halen ilk kurulduğu gibi üretime devam etmektedir.İlk kurulduğunda bölgede elektirik olmadığı için yakıt ile çalışan büyük bir motor fabrikaya can vermekteydi.1973 senesinde elektirik geldiği için motor emekliye ayrılmıştır.Fabrikamız özelliğini kaybetmemesi için motoru halen korumaktayız.

     Eski sistem fabrikamızı günümüz şartlarında yenileyip eski üretiminden işleyiş şeklinde devam etmekteyiz.Fabrikamızda ilk kurulduğu senelerde zeytinler arazilerden develer ile getirilip fabrikanın avlusuna yerleştirilirdi. Daha sonra işçiler kürek ile taş değirmene zeytinleri atar sıkım işlemi başlardı. Taş değirmende ezdikten sonra kovalar ile kıl çuvallara doldurulur baskı işlemine başlanırdı.Zeytinler baskıda yağları ile suyu ayrıldıktan sonra yağlar dinlenmeye bırakılırdı. Dinlendikten sonra güğümlere doldurulur tekar develer ile dağıtımı yapılırdı.

      Günümüzde zeytinler traktörler ile getirilmekte yıkama makinasında yıkanmakta helezonlar ile taş değirmene taşınmakta. Zeytin hamur haline geldikten sonra kıl çuvallara makina doldurulmakta ve baskıya girmekte.Zeytin yağı ile suyu ayrıldıktan sonra tanklarda dinlenmekte daha sonra güğümler ile dağıtılmakta.